Revoluční pracovní postupy Scrum: Skutečné uživatelské vhledy do Easy Redmine 13 Scrum Boards

9/20/2023
9 minut
Jan Hlavín

Při vývoji softwaru se nejlepší inovace řídí skutečnými výzvami. Neexistuje nic jako zkušenost z první ruky, která nasměruje produkt správným směrem. Naše Scrum Boardy v Easy Redmine 13 odrážejí tento princip. Výzvy, potřeby a každodenní scénáře našeho týmu je utvářely, vylepšovaly a pomohly zefektivnit jejich funkčnost.

Scrum jako rámec ovlivňuje různé týmové role, z nichž každá jedinečným způsobem přispívá k úspěchu projektu.

Uvědomujeme-li si tuto rozmanitost, je zásadní, že jakýkoli nástroj, jehož cílem je pomáhat ve Scrumu, musí vyhovovat těmto odlišným rolím a jejich specifickým potřebám. Abychom lépe porozuměli tomuto mnohostrannému vztahu, sedli jsme si se třemi členy vlastního týmu, z nichž každý zastupoval různé role: Matúš, Anita a Jan.

Naším cílem bylo ponořit se do jejich minulých zkušeností, rozeznat, co dříve používali, a změřit jejich pocity ohledně našich nových Scrum desky. Ponořte se do příběhů Matúše, Anity a Jana a objevte transformaci, kterou tyto desky přinesly do jejich pracovního procesu!


"Upřesňování je příjemnější," řekl Matúš

Matúš, specializovaný frontend webový vývojář, strávil poslední dva roky ve společnosti Easy Software se zaměřením na vývoj uživatelského rozhraní Easy Redmine.

Jeho předchozí kariérní dráha ho také viděla ve švédském Älmhultu na dvouleté působení u IKEA Components AB.

Zde byl jeho primární odpovědností vývoj procesů, kde nasměroval své dovednosti k navrhování a implementaci procesů zaměřených na posílení efektivity. Pro někoho, kdo koordinoval komplexní IT systémy v tomto měřítku, Matúš viděl všechno. Externí prodejci, zdlouhavé schůzky a nesprávná komunikace byli jeho každodenními protivníky…

Ahoj, Matúši! Můžete osvětlit své zkušenosti se Scrum před Easy Software a jak to bylo, dokonce i v jiných společnostech?

Matúš: V Easy jsem 2 roky a pracuji hlavně se staršími Scrum Boards. V jiných firmách jsme primárně využívali Jiru.

Jak byste popsali svou každodenní práci pomocí Scrum Boards?

Matúš: Většinou realizuji. Pro mě je to vždy otevřené jako karta, která poskytuje aktualizace v reálném čase. Na rozdíl od jiných platforem, kde jsou úkoly rozházené, si zde kolegové volají, otevírají nástěnku a diskutují. To týmy opravdu sbližuje. Preferuji okamžité diskuse. Je to jiné než zahlcené korporace. Okamžitě vidím, zda spoluhráči přidali nové úkoly. Spolupráce s kolegou je rychlá. Aktivní zapojení do desky je klíčové pro její efektivní využití. Efektivní týmy z toho získají více. Nabízí jasný pohled na výkon týmu a umožňuje člověku vykročit za hranice své specializace. Přijali jsme nové technologie, jako je nový Vue a nový Graph. Okamžitá viditelnost změn, nové uživatelské rozhraní. Náš technologický stack pro '22/'23 odpovídá standardům v USA nebo dokonce Google.

Jaké výhody přinášejí Scrum Boards vaší práci?

Matúš: Transparentnost od začátku do konce. Upřesnění se stalo příjemnějším a jednodušším. Pravděpodobně navštěvuji méně schůzek a více kóduji. A pro hodnocení úkolů používám barvy/emotikony. Přes léto pracuji z Moravy, vždy v souladu s týmovou atmosférou. Je to skvělé pro nováčky. Náš vývojářský tým je jako kapela; jeden vede, zatímco ostatní diskutují. Pro nováčka je snazší vstřebat.

Jaké jsou vaše oblíbené funkce?

Matúš: Transparentnost pracovního procesu, od začátku do konce. Těším se na vylepšení; jsou teď jednodušší. Pravděpodobně navštěvuji méně schůzek a více kóduji. Pro hodnocení úkolů používám barvy/emotikony. Momentálně pracuji přes léto z Moravy a vždy se cítím v souladu s atmosférou týmu. Je to super uživatelsky přívětivé pro nováčky. Náš vývojářský tým funguje jako kapela s předním řečníkem. Pro nového člověka je křivka učení plynulejší. Je však třeba si dávat pozor na antipatterny, jako jsou PBI, které se objevují dvakrát, nebo na špatně napsané PBI, které zůstávají statické.

Navrhli byste nějaká vylepšení pro Scrum Boards?

Matúš: Používám ho denně už půl roku. Dalším krokem, který bych rád viděl, je integrace s Git, hromadné úpravy a další automatizace.

Jaká byla z pohledu Scrum Mastera implementace Scrum Boards z hlediska změny myšlení týmu?

Matúš: Nemohu mluvit z pohledu Scrum Mastera, ale z toho, co sleduji, zatímco technická integrace byla jedním aspektem, změna myšlení týmu byla stejně klíčová.


Scrum desky


Anita: "Pro nové členy je obzvláště výhodné, aby rychle pochopili náš pracovní postup."

Anita si vypěstovala rozsáhlé zázemí v agilních metodologiích, vypilovala si role v různých renomovaných společnostech, jako je Seznam nebo Vodafone.

Téměř dva roky ve společnosti Easy Software Anita přijala roli agilního mistra a obhajovala kulturu neustálého zlepšování a učení.

Horlivě podporuje poslání zvýšit efektivitu celé společnosti prostřednictvím retrospektiv, zajistit, aby každý člen týmu měl jasno ve svých úkolech, a podporuje strukturu, kde týmy mohou fungovat autonomně s jasným smyslem pro odpovědnost…

Ahoj Anito! Můžete se podělit o stručný přehled vaší cesty po Scrum před nástupem do společnosti?

Anita: Jasně, nějakou dobu jsem byla Scrum Master ve Vodafonu. Tam jsem řídil několik vývojových týmů, z nichž každý měl své jedinečné výzvy. Měl jsem také příležitost pracovat v Seznam.cz, který dále zdokonalil mé dovednosti Scrum Mastera, vedl jak nováčky, tak ty, kteří hledají pokročilé agilní znalosti.

Tazatel: Jak byste popsal svou každodenní roli a povinnosti pomocí Scrum Boards?

Anita: Scrum Boards mi každý den pomáhají udržovat aktuální informace v reálném čase. Je to víc než jen nástroj; přibližuje to mé týmy. O úkolech diskutujeme okamžitě, což podporuje spolupráci a transparentnost. Umožňuje mi to změřit náš výkon a provést nezbytné úpravy pro efektivitu.

Tazatel: Jaké jsou některé výjimečné vlastnosti nebo aspekty Scrum Boards, kterých si nejvíce ceníte?

Anita: Oceňuji transparentnost, kterou Scrum Boards nabízí, od začátku projektu až po dokončení. Okamžité smyčky zpětné vazby a vizuální pomůcky, jako jsou emotikony a barevné kódy, usnadňují hodnocení. Pro nové členy je zvláště výhodné, aby rychle pochopili náš pracovní postup.

Tazatel: Vzhledem k vašim rozsáhlým zkušenostem, existují nějaká vylepšení, která byste doporučili pro Scrum Boards?

Anita: Zatímco Scrum Boards byly nesmírně užitečné, věřím, že integrace s jinými platformami, jako je Git, a funkce, které umožňují hromadné úpravy, by mohly změnit hru.

Tazatel: A konečně, z pohledu Scrum Mastera, jak náročné nebo obohacující bylo vštípit svým týmům způsob myšlení Scrum?

Anita: Vždy jde o rovnováhu. Technická implementace Scrumu je jedna věc, ale skutečnou výzvou je utvářet myšlení týmu. Nicméně vidět, jak tým plně přijímá a prosperuje pomocí Scrumu, je nesmírně obohacující.


Jan: "Naše nevyřízené věci už nejsou zahlcené."

Jan se může pochlubit působivou profesní dráhou ve společnosti Easy Software Ltd., kde působil v různých klíčových rolích po dobu více než sedmi let.

Na začátku své cesty konzultanta v pražských kancelářích se věnoval konfiguraci a předávání školení o Easy Redmine, čímž zlepšil celkovou zkušenost s produktem. což ho povýšilo na pozici Head of Consulting.

Od ledna 2021 vede Jan jako vedoucí oddělení projektového řízení a činí chvályhodné kroky k zefektivnění procesů a zlepšení uživatelských interakcí.

Nedávno se Jan také ujal role Product Owner, protože má hluboké znalosti o produktu…

Ahoj, Jano! Můžete nám začít tím, že nám povíte o svých předchozích zkušenostech se Scrum, možná dokonce od různých společností?

Jan: Samozřejmě. Dříve jsme používali starší desky, které měly mnoho sloupců. Bylo tam hodně práce a frustrace, zvláště ve fázi „testování“. Sloupce se zdály nepřiměřené, což vedlo k mylné představě, že potřebujeme více testerů. Klasické situace jako „na klientovi“ a „testování“ přispěly k nerovnováze v rozložení pracovní zátěže v týmu.

Jak byste nyní popsali své každodenní úkoly pomocí nových Scrum Boards?

Jan: Předtím jsme museli neustále zjišťovat informace u vývojářů, často jsme čelili nepříjemnému mlčení. Nyní náš tým komunikuje příměji a mnozí převzali vedoucí role na schůzkách. Dříve jsme používali snadné projektové úlohy, které, přestože měly malé formuláře, stále vyžadovaly vlastní vyplňování polí. Člověk si musel neustále připomínat organizaci nevyřízeného.

Jak vám nové Scrum Boardy pomohly při práci?

Jan: Skvěle! Naše nevyřízené věci už nejsou zahlceny. Nepotřebujeme řešit zbytečné úkoly nebo opakovat minulé chyby. Se staršími deskami jsem se cítil pohřben a stanovení priorit byla výzva. Nyní tento boj odstranila funkce sekvenování.

A konečně, jaké jsou vaše oblíbené funkce současných Scrum Boards?

Jan: Mám z toho opravdu radost. Je to výrazné zlepšení oproti starým deskám. Jsem s vydáním opravdu spokojený a netrpělivě očekávám zpětnou vazbu od uživatelů!


Proč investovat do čističky vzduchu?

Nástroje jsou pouze tak účinné, jako skutečné problémy, které řeší. Scrum desky Easy Redmine 13 se vynořil z kelímku skutečných výzev, kterým týmy každodenně čelí.

Scrum desky v Easy Redmine 13 nejen zefektivňují pracovní postupy, ale také podporují spolupráci, transparentnost a efektivitu.

Chcete se dozvědět více o Easy Redmine 13 Scrum Boards? Hlava sem.

All-in-one software pro moderního projektového manažera? Snadný.

Získejte všechny výkonné nástroje pro dokonalé plánování, správu a řízení projektů v jednom softwaru.

Vyzkoušejte Easy Redmine ve 30denní bezplatné zkušební verzi

Plné funkce, chráněné SSL, denní zálohy ve vaší geolokaci